close
تبلیغات در اینترنت
«همین‌جا کنار من» با یک کتاب مارک‌دار و زنانه!
درخواست فیلم دانلود سریال جدید دانلود فیلم ایرانی دانلود فیلم خارجی
 • دانلود آهنگ جدید سحر به نام دو نفره

  دانلود آهنگ جدید سحر به نام دو نفره

 • دانلود آهنگ جدید اپیکور به نام بیا وسط

  دانلود آهنگ جدید اپیکور به نام بیا وسط

 • دانلود آلبوم جدید ابی به نام لاله زار

  دانلود آلبوم جدید ابی به نام لاله زار

 • متن ترانه بابک جهانبخش به نام زندگی ادامه داره

  متن ترانه بابک جهانبخش به نام زندگی ادامه داره

 • متن ترانه مهراد جم به نام شیک پیک

  متن ترانه مهراد جم به نام شیک پیک

 • متن ترانه شبی که ماه کامل شد از محسن چاوشی

  متن ترانه شبی که ماه کامل شد از محسن چاوشی

 • دانلود آهنگ جدید شهرام شکوهی به نام عشق ممنوع

  دانلود آهنگ جدید شهرام شکوهی به نام عشق ممنوع

 • متن ترانه باید رفت از رستاک

  متن ترانه باید رفت از رستاک

 • متن آهنگ جدید شهاب تیام به نام ماجرا

  متن آهنگ جدید شهاب تیام به نام ماجرا

 • متن آهنگ جدید معین به نام با من بمون

  متن آهنگ جدید معین به نام با من بمون

تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت
«همین‌جا کنار من» با یک کتاب مارک‌دار و زنانه!
 • تاریخ ارسال : پنجشنبه 12 ارديبهشت 1392
 • بازدید : 501 مشاهده

نویسنده با قلم زنانه‎ خود در زمینه‎های مختلف ظرافتی ویژه را به کار برده و حتی می‎توان گفت در «همین جا کنار من» با داستان‎هایی مارک‎دار و زنانه سرکارداریم ولی این مسئله به کلیت مجموعه داستان لطمه‎ایی وارد نمی‌کند و آنجا که لازم بوده، به خوبی از عهده پرداختن به روحیات شخصیت های مرد برآمده.

«همین‌جا کنار من» با یک کتاب مارک‌دار و زنانه!

«همین‌جا کنار من» با یک کتاب مارک‌دار و زنانه!
نویسنده با قلم زنانه‎ خود در زمینه‎های مختلف ظرافتی ویژه را به کار برده و حتی می‎توان گفت در «همین جا کنار من» با داستان‎هایی مارک‎دار و زنانه سرکارداریم ولی این مسئله به کلیت مجموعه داستان لطمه‎ایی وارد نمی‌کند و آنجا که لازم بوده، به خوبی از عهده پرداختن به روحیات شخصیت های مرد برآمده.

 
«همین جا کنار من» اولین تجربه داستان‎نویسی نیره نورالهدی شامل دوازده داستان کوتاه است که به تازگی توسط نشرآهنگ قلم  در۱۲۳ صفحه و تیراژ هزار نسخه منتشر شده. عنوان داستان‌های این مجموعه بدین قرار است: گیاه محض، انعکاس زرد، همزاد، کفش‌های خاکی، به رنگ عقیق، پژواک‌های نیمه جان، همین جا کنار من، زمانی برای رسیدن، دستهایم را برای همیشه نبند، تا بی کرانگی یک بوم، تقلا.

«همین جا کنار من» با توجه به این که نخستین کار این نویسنده محسوب می‎شود، اثری نسبتا قابل قبول به شمار می‎آید، با ظرفیت‎هایی که‎ اگرچه می‎توانسته‎اند گسترش بیشتری در کتاب بیابند؛ اما در شرایط فعلی نیز به خلق مجموعه داستانی انجامیده‎اند از نظر زبانی یک دست واز لحاظ ساختاری درحدی مطلوب که نشان از تلاش نویسنده برای دست یافتن به زبانی یک‎دست در کلیت اثر دارد. از این منظر اگر بعضی توصیفات اضافه در این مجموعه صرف نظر کنیم، با اثری قانع کننده روبه‎رو خواهیم شد.

اگر چه راوی داستانها و حتی زاویه‎ دید این داستانها با یکدیگر متقاوت است، اما از جنبه‎هایی راوی این داستان‎‎‎ها به‎نظر شخصی واحد و برخوردار از دلمشغولی‎هایی همانند جلوه می کند؛ به همین دلیل پر بیراه نیست که اگر این داستانها را همانند قطعه‎های یک پازل در نظر گرفت که به هم مربوطند و حتی شاید بتوان «همین جا کنارمن» را یک رمان تقریبا زنانه محسوب کرد که به دوازده قسمت تقسیم شده است، البته به‎شکلی ظریف هر بخش آن توسط کسی روایت میشود.

خانم نورالهدی سعی کرده با دراختیار گرفتن زبانی کم و بیش موجز، بدون آنکه خواننده را خسته کند با توصیفات کم ولی به جای خود اورا به دنیای داستانهای خود دعوت کرده و با آنها همراه کند. وگاه مخاطب را به گذشته های دور وشاید دوران کودکی ها برده و به خاطراتی نوستالژیک گریزی بزند ولی در عین حال این روزگار را هم فراموش نکرده وکمی ها ودرد ها ورنج ها را با خوشی‌ها در هم آمیخته ومجموعه‎ای ‎به نام «همین جا کنار من» خلق کرده.

در این اثر نویسنده با نگاهی شاعرانه که گاه یادآور عرفان خاص سهراب سپهری‎ست و با زبانی که نوشته‌های بیژن نجدی را تداعی می‌کند، به ‎پیرامون خود نگریسته و آن را با تخیل خود آمیخته است. در این داستان‌ها شخصیت‌هایی متفاوت و ازطیف‎های گوناگون سنی، فکری و اجتماعی می‎توان یافت؛ از کودکی در یک اتاق که هم خانه، هم حمام و آشپز خانه است، خبرنگاری که می‌رود تا اولین سفرکاری را انجام دهد ولی آخرین سفرش می‌شود همه و همه شخصیت‌هایی هستند قابل لمس و دست یافتنی. محدود نشدن نویسنده و پرداختن به شخصیت‎های گوناگون، نشان از شناخت او از پیرامون خود دارد و این که اساسا سعی کرده مشاهده‌گر خوبی باشد.

همچنین باید اشاره داشت به اینکه نویسنده با قلم زنانه‎ خود در زمینه‎های مختلف ظرافتی ویژه را به کار برده و حتی می‎توان گفت در «همین جا کنار من» با داستان‎هایی مارک‎دار و زنانه سرکارداریم ولی این مسئله به کلیت مجموعه داستان لطمه‎ایی وارد نمی‌کند و آنجا که لازم بوده، به خوبی از عهده پرداختن به روحیات شخصیت های مرد برآمده.

بیشتر داستان‌های این مجموعه از زمین شروع می‌شوند و در پایان به ماورائ ختم می‌شوند ویا حداقل نظر دارند. اخلاقیات دستمایه بیشتر داستان‌هاست، دوستی، محبت، نگاه به گذشته در جای جای داستان‎ها دیده می‌شود. اما چیزی که در بیشتر داستان‌ها دیده می‌شود مسئله تنهایی انسان امروزی است، چنانکه گویی نویسنده در جای جای این مجموعه، تنهایی انسان امروزی را جار می‌زند.